Olga Vilukhina: talentovaný ruský biathletec

30. 4. 2019

V posledních letech biatlon začal získávat popularitu v Rusku. Názvy nejlepších lyžařů jsou známé všem sportovním fanouškům. Jedním z nejlepších biathletek za posledních pět let je Olga Vilukhina. Biatlon ztratil hodně, když v roce 2016 Olga oznámila svůj odchod do důchodu. Byla považována za jednoho z nejpřesnějších sportovců, její procento zásahů v cíli přesáhlo 85 procent. Kvůli zdravotním problémům byla sportovec nucen ukončit svou kariéru v prvotřídním životě. Nicméně, ona se podařilo vyhrát ocenění Světového poháru a vyhraje medaile na olympijských hrách.

Začátek cesty

Olga Gennadievna Vilukhina se narodila v Bashkir Mizhhiria v roce 1988. Otec dívky pracuje jako stavební inženýr, matka pracuje jako obsluha v kotelně. Sestra si vybrala práci softwarového inženýra. Olga Vilukhina

Olya poprvé viděla biatlonovou soutěž sledující olympijské vysílání v roce 1998 v Naganu. Brzy přijela jedna z jejích nových idolů do svého rodného města - lyžařského lyžaře Valery Ivanova, který organizoval lyžařský areál. Vzhledem k tomu, že Mizhhir'ya byla uzavřeným vojenským městem, dívka neměla příležitost zapojit se do biatlonu. Běhala se bez pušky až do roku 2004 a pak se vážně vydala do svého oblíbeného sportu.

Juniorové využívá

První hlavní turnaj pro Olgu byl Světový šampionát juniorů 2006. Vilukhina selhala v jednotlivých závodech a v dalších disciplínách se jí podařilo získat celou řadu ocenění. Ve sprintu biatřík vzal zlato, byl třetí v pronásledování a v relé vyšplhal na druhý krok podstavce. Olga Vilukhina biatlon

Další sezóny nebyly příliš úspěšné. Na mistrovství světa nedosáhla v jednotlivých disciplínách úspěchů a stále se v reléových závodech dobře vyvíjela. Mistrovství světa kontinentu 2009, které se konalo v rodné Baškiře, bylo turnajem, po němž trenéři národního týmu obrátili svou pozornost na sportovce jako Olga Vilukhina. Biatlon se stal absolutním šampiónem kontinentu, vyhrál zlato v každé ze čtyř disciplín.

Těžký přechod na úroveň pro dospělé

Po triumfálním juniorském mistrovství Evropy je sportovec zařazen do hlavního ruského týmu a má možnost vystoupit v jedné z etap mistrovství světa. Olga Vilukhina ukázala nejlepší výsledek mezi Rusy v Chanty-Mansijsku na začátku, stává se šestým v šprintech a získává právo účastnit se květinového ceremoniálu.

Po sezóně 2008-2009 se trenéři rozhodnou zahrnout sportovce do hlavního týmu pro cílené tréninky. Olga Vilukhina biatlon

Ve výcvikovém táboře v Oberhofu však existovaly vážné zdravotní potíže. Přírodou má Vilukhina vysokou hladinu hemoglobinu. Intenzivní trénink na Vysočině zhoršil její stav. Teplota přesahuje 40 let, kvůli tomu se začala srážet krev. Sportovec šel do nemocnice. Lékaři nemohli dokonce stanovit přesnou diagnózu onemocnění. Po dlouhém zotavení se vrátila na lyžařskou stopu, ale již ztrácela svou formu.

Odkaz na druhou divizi

Tréneri se rozhodli vyslat Vilukhinu, aby se účastnili méně prestižního turnaje - IBU Cupu. V těchto etapách nedosáhla velkého úspěchu, stávala se pouze druhým v sprinte na turnajích Idre a Ridnau Val Ridana.

Na jevišti v Obertillachu se jí stalo zvláštní událost. Samotný sportovec však neměl smysl pro smích. Olga Vilukhina šla na začátek a zapomíná na čísla na formuláři. Zpoždění trvalo 40-50 sekund a během této doby se soupeři již podařilo uniknout daleko. Jako výsledek, ona přišla k cíli, za vítězem jen pro tyto nešťastné 42 sekund.

Celou sezónu byla Olga sledována zdravotními problémy. V Altenbergu vystoupila na IBU Cupu naposledy v této sezóně, po níž přišla s otitisem. Po návratu se účastní mistrovství Ruska, kde vyhrál individuální závod. Přišla do týmu, aby se zúčastnila mistrovství Evropy, ale v těchto soutěžích zhoršila předchozí poranění ramen.

Navzdory tomu trenéři doufali, že Olga Vilukhina bude v březnu schopna pomáhat hlavnímu týmu na mistrovství světa, ale v té době se její teplota znova prudce zvýšila a sportovec dokončil tuto nešťastnou sezónu na nemocničním lůžku.

Vraťte se na vyšší úroveň

Navzdory všem neúspěchům v sezóně 2009-2010 jsou trenéry Olgy v hlavním týmu pro příští sezónu. Sportovec ospravedlnil důvěru mentorů a úspěšně hrál ve smíšené relé v Hochfilzenu, kde pomohla týmu vyhrát. Na jevišti v Oberhofu jí byla svěřena čestné právo uzavřít štafetový závod mezi ženskými týmy. Olga nezklamala a skončila, porazila všechny soupeře.

V březnu 2012 poprvé ve svém životě získal Vilukhina na mistrovství světa medaile a stal se třetím v závodu pro výkon.

Konec biatlonového startu 2012-2013 nemohl být lepší. Na jevišti v Ostersund získala v sprinte bronz a v následujících individuálních závodech neklesla pod páté místo. Olga Vilukhina Obzvlášť velkolepé bylo její vystoupení ve smíšené relé. Její spoluhráč Olga Zaitseva jí prošla obuškem, zaostává za svým soupeřem o 11 sekund. Vilukhina mohl nejen tuto hranici hrát, ale přinesl mužům téměř půl minutu handicapu.

Konečně v Chanty-Mansijsku ukázala svůj nejlepší výsledek ve stadiích světového poháru. Kromě stříbra v honbě, v ostatních závodech, určitě vstoupila do prvních čtyř.

Olympijské ceny a odjezd ze sportu

Olympijské hry v Soči celkově příliš nepracovaly pro biatlonský tým ruských žen. Ovšem Olga Vilukhina, jejíž fotografie následně zdobila všechny obaly sportovních publikací, se dokázala dokonale připravit na své hlavní soutěže v životě. Během sprintové dráhy střílela studenou krví, neumožňovala jediný skluzu a prošla oběma odpalovacími liniemi. Avšak v rychlosti ztratila vůdce závodu - Anastasii Kuzmině, která obhajovala barvy Slovenska.

Olga Vilukhina byla schopna přidat stříbro v závodu na individuální sprint cenu, stávat se dvakrát olympijský medailista. Olga Vilukhina fotka

Po skončení olympijských her znovu vědí, že mají zdravotní problémy. Sportovec se rozhodl přeskočit příští sezónu, aby se dostala do pořádku. Ve všech rozhovorech Vilukhina uvedla, že chce udržet svou podobu až do dalších her v Phenchane.

Nakonec se však ukázalo, že zdravotní a osobní život je důležitější. V listopadu 2016 oceněná atletka oznámila dokončení své slavné kariéry.

Olga Vilukhina opustila sport brzy, ale neúčastnila se biatlonu. Společně se svým manželem se zabývají koučováním a fanouškům lze slyšet více než jednou slavné jméno zaslouženého sportovce.