Olympijská vítězka Svetlana Masterková: biografie, úspěchy a zajímavosti

24. 3. 2019

Je neuvěřitelné, že sportovci z Evropy soutěží s běžci z Afriky a Ameriky. Světlana Masterková, jehož životopis nebyl jednoduchý, je jedním z těch, kteří to mohli udělat a získat nejvyšší důstojnost na významných turnajích. Navzdory četným zraněním získala zlaté medaile v olympijských hrách a zařadila světové rekordy, které dosud nebyly poraženy.

Dívka z Achinsk

V roce 1968 se ve městě Achinsk narodila dívka, která se stala královnou v takovém sportu, jako je atletika. Svetlana Masterková vyrostla v obtížných podmínkách. Její matka neměla trvalé bydlení, hledala práci, kterou putovala svou dcerou přes Krasnojarské území. Nakonec Sveta začala žít se svou babičkou.

Svetlana Masterková se dostala do atletické části atletiky téměř náhodou. V těchto letech se trenéři šli do škol, kteří hledali mladé talenty. Vysoká, dobře postavená dívka se těšila zástupcům atletiky. Nejprve se Světlana Masterková zúčastnila školení bez velkého nadšení, neměla dokonce ani uniformní a sportovní obuv a vynakládala na ni peníze za tento účel a utrácela se na šaty. Světlana Masterková Nicméně vítězství nad vrstevníky inspiroval začínajícího sportovce a vážně se zapojila do tříd.

Obtížné utváření šampionů

Těžká postava - společník mnoha šampionů a vynikajících osobností, nebyla Svetlana Masterková výjimkou. Dívka se spolu se spoluhráči nedostala, všude byla vyvržená. Navíc měla problémy s nadváhou, mohla by ztratit svou fyzickou kondici za několik dní. Přes vítězství v kvalifikačních juniorských soutěžích byla Masterkova opakovaně vyloučena z týmů kvůli disciplinárním porušením. Tak se to stalo, když byla přemístěna do Moskvy. Trenér Pavel Litovčenko, který viděl dívku s velkolepými podobami, jí okamžitě dal ultimátum, že se učiní v pořádku, a teprve potom se vrátí do hlavního města. atletika Svetlana Masterková

Během několika minut před odjezdem vlaku do svého rodného Krasnojarského území se však konalo osudové setkání s Mistrkovou a Svetlany Styrkinou. Učitelka viděla v dívce obrovský potenciál a označila ji za skupinu s Jacobem Yemelyanovem, se kterým spolupracovali.

Takže v roce 1987 začal výstup Světlany Masterkové. Brzy se v domácí aréně neměla rovnat. Ona se specializovala na běh na 800 metrů a pravidelně vyhrál všechny juniorské turnaje.

První vítězství a první testy

V roce 1991 zvítězila Svetlana Masterková na posledním mistrovství světa v historii ve vzdálenosti 800 metrů. Ve stejném roce se zúčastnila mistrovství světa, kde vstoupila do první desítky.

Naneštěstí v této době začínají její problémy s Achilovými šlachy sledovat. A jedním z důvodů, proč to opět bylo, je nepříjemná povaha dívky. Namísto upevnění již známého páru hrotů, které se jí vyrovnaly s nohou, upřednostňovala překonání bolesti, aby se chlubila novou obuví. Výsledkem byla operace provedená v roce 1990. Světlana Masterková biografie

Nesporným vůdcem týmu o výsledcích se musela zúčastnit olympijských her v Barceloně v roce 1992. Nicméně několik týdnů před kvalifikační soutěží se stala vážně nemocná a nemohla se plně zotavit na kvalifikační starty. O rok později byla rehabilitována na mistrovství světa v zimě, kde ztratila pouze neporazitelnou Maria Mutola, ale zbytek z výletu se nepodařilo, Svetlana Masterková si udělala pauzu ve své sportovní kariéře a několik let chodila na mateřskou dovolenou.

Triumfální návrat

Poté, co porodila dceru a uspořádala svůj rodinný život, sportovec přemýšlel o návratu do velkých sportů. Nadměrná hmotnost po porodu se začala s intenzivními tréninkami. Hlavním cílem sportovce byly olympijské hry v Atlantě v roce 1996.

Po návratu z mateřské dovolené Světlana bez potíží porazila všechny soupeře v domácí aréně. Atlet získal takovou formu, že se rozhodla zapojit se do dvou disciplín běžícího programu najednou. Kromě své podpisové vzdálenosti 800 metrů také vybrala 1500 metrů. Toto rozhodnutí vyvolalo pobouření u odborníků. Svetlana Masterková olympijský vítěz Podle mnoha se nemohla zúčastnit dvou závodů najednou, a tak vybrala olympijský vstup od jiného sportovce.

Nicméně pouze ona a její trenérka Svetlana Styrkina věděly o skutečné míře připravenosti Masterkové. Podle posledního, již na pre-olympijských soutěžích, běžec byl schopný zlomit světové rekordy a držel se zpět jen aby nedokázal odhalit karty předem.

Olympijské hry v Atlantě byly nejdůležitějším turnajem v životě Světlany. Ve vzdálenosti 800 metrů, ona ve svém korporátním stylu, která udělala konečné zrychlení, porazila takové vynikající soupeře jako Maria Mutola a Anna Fidelia Kirot. O pár dní později se stala dvojnásobným olympijským vítězem, který vyhrál v segmentu o délce 1500 metrů. Fantastické úspěchy rychlého sibiřského týmu byly zaznamenány doma a Světlána Masterková, olympijská vítězka v Atlantě, se stala sportovcem roku v Rusku.

Prostřednictvím bolesti a zranění

Bohužel, kolosální zatížení zhoršilo předchozí zranění a vedlo k novým relapsům. Vzhledem k problémům s Achilovskými šlachy se Světlana Masterková stáhla ze soutěží na Aténském mistrovství světa v roce 1997. Stejně jako předtím se jí podařilo rychle zotavit a o rok později se vrátilo do velkého sportu.

Vícekrát se jí podařilo předvést na významných soutěžích. Světlana se stala mistrem Evropy v roce 1998 v Budapešti. Ve stejném roce byla na pokraji vítězství v komerční soutěži Golden League a byla schopna rozdělit jackpot ve výši jednoho milionu dolarů. Svetlana Masterkova osobní život Za to musela vyhrát v posledním ze šesti etap, ale přišla o "temného koně" rumunského Saba.

Na světovém šampionátu v roce 1999 se Světlana Masterková dokázala naposledy představit. Ona získala vzdálenost 800 metrů a po závodě 1500 metrů odešla bronzovou medaili. Sportovec velmi chtěl úspěšně vystoupit na olympijských hrách v Sydney v roce 2000, ale kvůli zdravotním problémům odstoupil ze soutěže. Legendární běžec konečně ukončil svou kariéru v roce 2003.

Světlana Masterková. Osobní život a sociální aktivity

Slavný sportovec uspořádal její rodinný život a využil přestávku v kariéře kvůli zranění. V roce 1994 se provdala za profesionálního cyklisty Asata Saitova. Ve Španělsku, kde hrál místní tým, se narodila jejich dcera Anastasia.

Po ukončení své kariéry Světlana Masterková nezapomněla na sport. Od roku 2003 spolupracuje se sportovními kanály NTV Plus, působí jako komentátor a odborník na atletické soutěže.

Sportovec plynule ovládá dva jazyky - anglicky a rusky. Dostala vysokoškolské vzdělání na Sholokhově státní zdravotní univerzitě a v roce 2012 dokonce obhájila svůj titul v historii.

V roce 2011 vedla Světlana Masterková v Moskvě Palác dětských sportů. V této pozici měla konflikty s prezidentem ruské horolezecké federace, když se svým rozhodnutím uzavřely všechny lezecké stěny v jejím paláci.

Svetlana Masterková zanechala významnou známku v historii atletiky. Záznamy, které jí byly nastaveny, nebyly zatím rozděleny.