Ruská biathletecká Yana Romanová: biografie a sportovní kariéra

22. 3. 2019

Yana Romanová - slavný ruský biathletek, vícenásobný vítěz olympijských her, mistrovství světa a Evropy. Po skončení své sportovní kariéry nastoupila do koučování a politických aktivit.

Yana Romanová

Životopis

Romanova Yana Sergeevna se narodila v květnu 1983 ve městě Kurgan. Když dívka poprvé viděla lyžařskou soutěž, rozhodla se stát se profesionálním sportovcem. Já jsem opravdu chtěla, aby si získala krásné plastové lyže. Dokonce i její matka, která se obávala, že kvůli častým výcvikům by Yana měla problémy s akademickým výkonem, nemohla zabránit uskutečnění tohoto snu.

Od dětství se Romanova stala velmi zodpovědným sportovcem. Nikdy nezmešla trénink bez řádného důvodu, jasně sledovala všechny instrukce trenérů.

První kroky v biatlonu

V biatlonu přišla Yana Romanová ve věku 15 let. Začala trénovat s trenérem Valery Samsonovičem Kondakovem. O dva roky později na okresních soutěžích věnoval trenér Anisimov Vladimír Semenovič pozornost mladému sportovci, který vzal Romanov do Omsku.

Yana Romanova Biatlon

Zde Yana kombinovala vzdělávací proces se studiem na místní univerzitě, kde studovala jako sportovní instruktor. Intenzivní třídy nebyly marné - velmi brzy se na dívku dostaly první úspěchy na biatlonu.

Úspěchy na úrovni juniorů

2002 přinesla Yanu Romanovu první úspěchy a slávu. Rychle pronikla do třiceti mladých žen světa. V příštím roce se ruský biathlete podařilo získat mistrovství světa ve stříbrných medailích v závodech sprintu a honby.

V relayu se Yana Romanová poprvé stala vítězem mezinárodních soutěží. Po těchto vítězstvích začal být mladý biatlon pozván do hlavního ruského národního týmu.

Profesní kariéra

Poté, co Romanova, v roce 2009 v honbě, získala bronzovou medaili na Mistrovství světa z letního biatlonu a poté obdržela stejnou cenu za relé Universiade, začala hrát na mistrovství světa.

Debutka Yana Romanová se konala v 6. etapě v Italské Anterselvě. V šprintech byla ruská žena třináctá a v honbě - dvacátá šestá. Nejlepším výsledkem bylo sedmé místo v individuálním závodě na mistrovství světa v Ostersundu.

Yana Sergeevna Romanová V sezoně 2008/09 se Yana Romanová nemohla potěšit svým fanouškům s lepšími výsledky na mistrovství světa. Ale ona se ještě ukázala: na evropském šampionátu v Ufě se biathletec stal nejprve v šprinte a pak třetí v závodu pro výkon.

Olympijská sezóna začala velmi dobře pro Romanovu. Již ve druhé etapě v rakouském Hochfilzenu spolu s Sleptsovou, Bulyginou a Zaitsevou vyhrál štafetový závod. Poté se v Pokljuce ve Slovinsku stalo čtvrtým místem v "Individuálním" a po něm druhé místo v relé v německém Ruhpoldingu.

Díky dobrému výkonu se Romanova připojil k olympijskému týmu. Ale ve Vancouveru jen jednou vstoupil na trať: v individuálním závodě skončila pouze v šesté desítce.

Navzdory neúspěšným výkonům na olympijských hrách získala Yana poprvé na konci sezóny mistrovství světa. Stalo se to v Chanty-Mansijsku ve sprintu.

Další tři sezóny se Yana Romanová nedokázala dostat na pódium na scéně Světového poháru. Nejlepším výsledkem bylo jedenácté místo v honbě ve finském Lahti.

V roce 2013 začala Romanova vážná příprava Olympijské hry v Soči. Účastnila se téměř všech etap, pravidelně zaznamenávala kredity a v Anterselvě se umístila na pátém místě ve sprintu.

Na olympijských hrách se Yana Romanová poprvé stala devatenáctou ve sprintu a pak - třicet třetí v honbě. Poté došlo k selhání v "jednotlivci" - biathletec skončil až v šesté desáté. Navzdory tomu trenéři svěřili Romanovu místo v relayovém týmu a nemýlili se. Společně se Zaitsevou, Šumilovou a Vilukhinou získala Yana stříbrnou medaili.

letní biatlon

Po olympijských hrách v Soči byl biathletec další sezonou. Na etapách Světového poháru pravidelně zaznamenala body a v experimentálním mixážním relay v českém Novoměstském zvítězila vítězství. Kromě toho získala bronzovou medaili na Světovém vojenském šampionátu v Bodenu.

V květnu 2015 se Yana Romanová rozhodla ukončit svou profesionální kariéru.

Sportovní činnost

Po opuštění biatlonových tratí se Yana nerozloučila se sporty. Vzala na pozici instruktora sportovce v Centre pro sportovní trénink národních týmů.

Kromě toho se Yana Sergejevna Romanová rozhodla v politice vyzkoušet. V roce 2016 byla zaregistrována jako člen předběžného hlasování o definici kandidáta ze strany "Spojené Rusko" pro volby do Státní dumy Ruské federace. Bohužel stříbrný medailista olympijských her v Soči a zde se stal druhým, s více než 18% hlasů.