Teofilo Stevenson - kubánský boxer: biografie, sportovní úspěchy

27. 4. 2019

Teofilo Stevenson je slavný boxer z Kuby, který v dlouhé kariéře strávil velké množství bojů. Sbírka tohoto kubánského válečníka má mnoho prestižních ocenění.

První kroky ve sportu

Teofilo Stevenson se narodil 29. března 1952 v Puerto Padre na Kubě. Otec sportovce přistěhoval do této země v 20. letech minulého století. Po příjezdu pracoval na cukrovarnických plantážích. Matka také přistěhovala na Kubu z jiného karibského ostrova Svatý Kryštof. Vzhledem k tomu, že rodiče pocházeli z ostrovů, které mluví anglicky, Teofilo dobře znal tento jazyk. Jako dítě, Teofilo Stevenson věnoval spoustu času baseballu a snil o tom, že se v budoucnu stane profesionálním hráčem. Na Kubě je tento sport velmi oblíbený u místních obyvatel. Díky hře baseballu se vyvinul dobrá reakce a síla se objevila v jeho rukou. Ale jeho otec, když byl mladý, snažil se krmit svou rodinu, změnil mnoho profesí a dokonce praktikoval box, ale nedosáhl úspěchu. Vzal Teofila do bitvy, která se konala na Kubě, a viděl s jakým zájmem je sledoval. Po tomto okamžiku se mladý Stevenson zapojil do boxu. Nikdo si nedokázal představit, že se v budoucnu stane světovou hvězdou a Teofila Stevensonová, výška, jejíž váha mu dovolila bojovat v kategorii těžké váhy (přes 81 kg váhy a 201 cm výšky), půjde do historie. Teofilo Stevenson

Začátek amatérské kariéry

V roce 1962 proslavil vůdce Fidel Castro zákaz profesionálních sportů, který se na Kubě úspěšně úspěšně rozvinul. Navzdory tomu země vytvořila dobré podmínky pro sport, aby udržovala zdraví. Amatérský sport na Kubě získal velkou pozornost. Školy byly přeplněné velkým množstvím mladých lidí, kteří snívali o velkých vítězstvích. Jedním z těchto mladistvých byl Teofilo Stevenson, který se vydal dlouhou a tvrdou cestou, než se stal národním hrdinou. Samozřejmě měl dobré přirozené údaje. Ale někteří z nich jsou málo, aby se stali jedním z nejvíce titulovaných boxerů na světě. Teofilo se vždy vyznačovalo skromností, disciplínou, tvrdou prací a odvahou. Stephenson začal svou amatérskou cestu na různých turnajích, které se konaly v té době. V roce 1970 se zúčastnil turnaje Cordova Cardin. Tam, mladý Stevenson ukázal dobré zápasy, ale ve finále udělil cestu Berndtovi Andersovi. Nedostatek v rozhodující bitvě pouze vyvolá tento kubánský sportovec. Ve stejném roce se tento boxer stal vítězem juniorského mistrovství ve střední Americe a Karibiku v kategorii těžké váhy. A pak vyhrál přátelský turnaj zemí sovětského bloku. 1980 olympiáda

Úspěch na panamerických hrách a přípravách na olympijské hry v Mnichově

V roce 1971 na Panamerických hrách ve finále nastala skutečná bitva mezi Teofilem Stevensonem a Dwaynem Bobikem. Vítězství nakonec vyhrál americký atlet, který později získal obrovskou popularitu a byl zařazen do svého týmu k účasti na olympijských hrách. A na Kubě, Chervonenko od kubánských chlapců s tmavou kůží vytvořil nezničitelné boxery. Tento trenér byl jedním z mnoha pozvaných odborníků, kteří měli zvýšit úroveň sportu v zemi. Andrej Chervonenko, který přišel na Kubu, obrátil svou pozornost na silné a flexibilní kluky s temným povrchem, z nichž se můžete v budoucnu vyvíjet silné bojovníky. Tento trenér hrál důležitou roli v osudu Teofila. V roce 1972 uspořádali kubánští boxerové přátelské setkání s československými sportovci. Na závěrečné schůzce Teofilo Stevenson (boxer) porazil svého soupeře Jozsefa Motlala ve druhém kole. Toto setkání sportovců bylo zkouškou pro nadcházející olympijské hry. Teofilo Stevenson Boxer

1972 olympijských her

Po olympijských hrách v roce 1972 se Teofilo Stevenson stal jedním z nejnadanějších boxerů v době těžké váhy. Na těchto soutěžích dokončil kubánský boxer všechny své zápasy před plánovaným termínem. Ve druhém kole se Duane Bobby, který porazil Teofilo na Panamerických hrách, stal jeho soupeřem. Tentokrát Stevenson důvěrně porazil Američana. Vítězství kubánců mnohokrát diskutovalo novináři a sportovci. Vítězství kubánské chudé černé nad bílou nadějí Ameriky nikoho nenechalo lhostejné. Američané považovali svou kategorii za těžkou váhu. Na dvou předchozích olympijských hrách vyhrál vítězství v těžké váze americkí boxerové. A tentokrát byla nadřazenost Američanů přerušena. Kubánská éra Teofila Stevensonová začala. V semifinále tento boxer překonal nadějného německého sportovce Petra Hussinga a připravil se na finálový zápas. Ale neuskutečnil se. Rival Ion Alex se odvolával na vážné zranění, odmítl se zúčastnit bitvy a Teofilo Stevenson získal vítězství. Kromě medaile byl také uznán za nejmodernějšího boxera olympijských her. Kubánský boxer

Selhání v turnaji Cordova Cardin a první vítězství ve Světovém poháru

Teofilo Stevenson, favorit své země, se v roce 1973 zúčastnil Cordovy Cardin. Na tento turnaj přišli sovětští sportovci. S jedním z nich, jmenovitě mistrem světa mezi mládeží Igor Vysotsky, který v té době byl jen 17 let, se ve finále setkal Stevenson. Igor se nebál slavného kubánce a zvítězil v boji k překvapení veřejnosti. Pak Vysotsky na mezinárodních hrách v Minsku, které se konaly v roce 1976, opět vyhrál proti Teofilovi Stevensonovi. Sovětský boxer byl jediný, kdo dvakrát porazil legendárního kubánského sportovce. Někteří argumentovali, že Stevenson se poté začal vyhýbat bojům s Igorem Vysotskym. V roce 1974, na mistrovství světa, Stevenson byl rehabilitován před jeho mnoha fanoušky. V semifinále opět jednal s Petrem Hussingem. Ve finále čekal na zápas s Marvinem Stinsonem. Americký sportovec se Teofilo velmi bál. Většina bitvy strávila v ústech. Soudci jednohlasně udělili vítězství kubánskému boxerovi. Takže nejprve vyhrál mistrovství světa. Teofilo Stevenson biografie

1976 olympiáda

Na olympijských hrách v Montrealu vypadal Stevenson bezchybně. Nikdo nechtěl v boji potkat tento kubánský stroj. Cesta do finále mu nepřinesla moc síly. Všichni bojovali s knockouty a utrácejí jen něco málo přes 7 minut. Poslední bitva trvala 3 kola. Toľko času trvalo Teofilo Stevenson, aby vyřadil rumunské Mircea Simona. Po knockdownu trenér rumunského sportovce vyhodil bílou vlajku a Stevenson podruhé zvítězil na olympijských hrách. Po dalším vítězství don King sám učinil výhodnou nabídku. Ve kterém požádal boxera, aby opustil Kubu a stal se profesionálem. Poté se mohl setkat s legendárními americkými profesionálními boxery, jako byli Mohamed Ali a Joe Frazer. Nicméně, Teofilo odmítl Kingu. olympijští bojovníci

Pokračující kariéry a přípravu na olympijské hry v Rusku

V roce 1978 pokračoval Stevenson vítězným proužkem. Na začátku roku se stal vítězem v národním šampionátu. A pak ve stejném roce se na Mistrovství světa v Bělehradu nerozhodl. V roce 1978 zahájil kubánský národní tým přípravu na nadcházející olympijské hry, které se bude konat v SSSR. Zorganizovala 2 přátelské zápasy s atlety z Ameriky. Kubánci v obou konfrontacích se ujali vítězství. Teofilo Stevenson vyhrál oba zápasy v jeho váze. Teofilo Stevenson výška, váha

1980 olympijských her

Olympijské hry v roce 1980 se konaly v SSSR. Kubánská těžká váha Stevenson byla opět ve skvělé kondici. Snad se dostal do finále, kde na něj čekal sovětský boxer Peter Zaev. Soudci po bitvě udělili vítězství Stevensonu a poprvé se stal olympijským vítězem. Olympijské hry v roce 1980 byly posledním pro tento legendární boxer. Ne kvůli tomu, že po čtyřech letech přestal být vynikající boxer. Naopak, v roce 1984 byl tento boxer ve skvělé kondici. V únoru toho roku Teofilo porazil slavného Tylera Bigga. Olympijské hry v roce 1984 byly bojkotovány většinou socialistických zemí. Kubánští sportovci, mezi nimiž jsou mistři olympijských boxů, proto nechodili do her. Odborníci předpokládali, že v nadcházejících hrách Stevenson mohl vyhrát Olympijské hry 4 krát. Tato kubánská těžká váha vyhrál poslední vítězství na mistrovství světa v roce 1986. Poté ukončil úspěšnou a dlouhou kariéru. Během 324 zápasů se Teofilo Stevenson ztratil pouze 22 zápasů. Na olympijských hrách v roce 1988 byl velmi zmeškaný.