Alexey Mikhailichenko, ukrajinský fotbalista: biografie, rodina, sportovní kariéra

17. 6. 2019

Alexey Mikhailichenko - slavný sovětský a ukrajinský fotbalista. Hrál do národního týmu SSSR. Největší popularita v Kyjevě "Dynamo". Po absolvování sportovní kariéry přešel na koučování. Za dva roky vedl národní tým Ukrajiny.

Počáteční kariéra

Alexey Mikhailichenko se narodil v Kyjevě dne 30. března 1963. Od dětství jsem cítil touhu po sportu, zejména pro fotbal. Jakmile dosáhl svého věku, vstoupil do sportovně mládežnické školy. Jako všichni chlapci z Kyjeva jsem snil o hraní pro místní dynamo (Kyjev) a sen Alexeyho se stal skutečností.

Alexey Mikhailichenko

Hra pro mládežní tým začala v roce 1973, Alexej Mikhailichenko. Fotbalista hrál pozici záložníka. Od 10 do 18 let hrál pro juniorské týmy různých let, neustále na tužce funkcionářů dospělého dynama. V roce 1981 byl nakonec povolen hrát hlavní tým.

V Kyjevě "Dynamo"

V debutové sezóně v sestavě rodného klubu Mikhailichenko okamžitě udělal svůj debut v Premier League. Ale často se na poli nejevil - soutěž byla nehorázná. Tým byl jedním z vedoucích sezóny a v důsledku toho, když získal 22 vítězství ve 34 zápasech, zaznamenal vítězství v šampionátu Sovětského svazu. Nejbližší pronásledovatel - Moskva "Spartak" - za 7 body. Toto je navzdory skutečnosti, že v té době byly pro vítězství dány pouze dva body.

V roce 1982 se úspěch nepodařilo opakovat, ačkoli Dynamo (Kyjev) byl opět blízko šampionátu. V posledním kole tým Kyjev porazil Ararat Jerevan se skóre 3: 2. Osud zlatých medailí závisel na hře Moskvy "Spartak", která zajistila třetí místo s Dynamoem Minskem, který bojoval o šampionát. Během utkání vyhrál Bělorusům 4: 3 s množstvím gólů.

Dynamo Kyjev

V roce 1983 je Alexej Mikhailichenko už plnohodnotným hráčem v hlavním týmu, nicméně tým se tak neuskuteční. Další ukrajinský klub se v této sezoně stal triumfem - Dnipropetrovsk Dnipro, který vyhrál šampionát. "Bílá-modrá" se umístila na 7. místě.

Opět mistři

Kievans, vedený Mikhailichenko, se v roce 1985 vrátil na svou předchozí úroveň. Přesvědčivá hra po celou sezónu - a další šampionát. Moskva "Spartak" je za 2 body za sebou. Následující rok se "Dynamo" opět stal oblíbeným a šampionů pouze díky tehdejšímu limitu na remíze. Na konci sezóny v Kyjevě a Moskvě byly body "Dynamo" stejné. A nakreslí - 11. Ale moscovci ztratí jeden bod, zatímco Ukrajinci ne. Pravdou je, že v pravidlech byla jedna výjimka - pokud během zápasu byli do národního týmu povoláni dva nebo více hráčů, hra nespadla pod hranici. Alexej Mikhailichenko hovořil pro Kyjev před rokem 1990. Tehdy se mu podařilo vyhrát čtvrtému zlatému šampionátu SSSR s týmem. Celkově pro tým strávil 137 zápasů, ve kterých získal 39 gólů.

Kariéra v Evropě

Po zhroucení Sovětského svazu se mnoho fotbalových hráčů rozhodne zkusit své štěstí v zahraničních klubech. Mikhailichenko Alexey Alexandrovich nebyl výjimkou a šel hrát v Itálii. Ukrajinský záložník se stává hráčem "Sampdoria" z Janovu, který v uplynulém období vyhrál italský pohár. Proto s novým klubem okamžitě jedná v evropské soutěži. V prvním kole se setkávají Italové s německou "Kaiserslautern" a ztratili v útočném 0: 1. Zpáteční setkání je diktováno klubem Mikhailichenko. Výsledek 2: 0 dává výstup do další fáze.

Ve finále 1/8 "Sampdoria" se snadno vyrovná s řeckým "Olympiakos" (1: 0, 3: 1). V boji o dosažení semifinále odešel neočekávaně na polský "Legia" 0: 1. Ve druhé etapě měli janovci mnoho příležitostí k nápravě situace, ale zápas skončil v remíze - 2: 2.

Mikhailichenko Alexey Alexandrovich

Mezitím se v šampionátu v Itálii situace na "Sampdoria" vyvíjela dobře. Přes domácí porážku přímých závodníků v boji o medaile "Janov" a "Torino" (se stejným skóre 1: 2), tým důvěřivě přinesl záležitost k prvnímu vítězství ve své historii v sérii "A". Hrozné "Milan" a "Inter" za 5 body. Zástupce Mikhailichenko, jehož biografii doplnil další titul šampionů, významně přispěl k celkovému úspěchu. Zahrál 24 zápasů, ve kterých zaznamenal tři branky.

Mlhavý albion

Přes úspěch po skončení sezóny se Mikhailichenko přestěhuje do skotského šampionátu. On přijme pozvání od jednoho z vůdců - tým Glasgow Rangers. V první sezóně v novém klubu ukrajinský záložník nastavil druh rekordů. Stal se třetím rokem vítězem šampiona a všechny země se liší.

Bylo pravděpodobně nejsnadnější vyhrát skotský šampionát. "Strážci" obklíčili nejbližšího pronásledovatele, tým "Hart of Midlothian" o 9 bodů. Současně pro sezónu dosáhl 101 gólů.

Celkově ukrajinský strávil ve Skotsku pět sezón a získal pět titulů ligy. V roce 1993, "Aberdeen" ztratil 9 bodů, a příští rok - jen 3. Boj byl těžký. V roce 1995 se Motherwell stal druhým, 15 bodů za sebou. V posledním roce Mikhailichenka v Skotsku byli Strážci nuceni kandidovat na Celtic, který skončil 4 body.

Alexey Mikhailichenko fotbalista

Skotové v Lize mistrů

V hlavním turnaji evropského poháru ve starém světě Mikhailichenko již hrál s Dynamo Kyiv. Výkon s šampiónem šampionů byl však úplně jiný. V sezoně 1992/1993 hráči Rangers nejprve vyřadili dánskou Lyngby (1: 0, 2: 0), poté anglickou Leeds (2: 1, 2: 1) a vstoupili do skupinového turnaje. Soupeři byli francouzští "olympijští", belgičtí "Brugge" a ruská CSKA. Skotové se nikdy neztráceli, ale 4 remízy jim nedovolily, aby získali první místo. Ztratili poslední šanci v posledním kole a hráli 0: 0 v remíze s CSKA. Francouzi šli do finále "Marcela".

V letech 1993-1994 se tým dostal již ve fázi 1/16 finále, v horkém boji, ztrácel bulharský "Levski" jen díky počtu branek zaznamenaných v cizím poli (3: 2, 1: 2). V roce 1994 se systém výherních turnajů změnil. Ve skupině začalo hrát 16 týmů. Skotové však neměli nárok na ztrátu na gréckém AEK (0: 2, 0: 1).

Ve své poslední sezóně hraní pro Rangers, Mikhailichenko a tým se dostali do skupinové fáze a porazili kyperskou Anorthosis (1: 0, 0: 0). Skupina se měla setkat s Dortmundem "Borussia", italským "Juventus" a rumunským "Steaua". Po obdržení dvou drtivých porážek od Italů (0: 4 a 1: 4), šotci ztratili své šance se dostat ze skupiny. Bez výhry jediného vítězství skončili poslední. Mykhaylichenko skončil hrát 110 zápasů pro Rangers, ve kterých získal 20 gólů. V roce 1996 ukončil profesionální fotbalovou kariéru ve věku 33 let.

V národním týmu SSSR

Největší úspěch v národních družstvech Mikhailichenko dosáhl, hrát pro SSSR. V roce 1988 odešel na olympijské hry v Soulu.

Michaelichenko biografie

V prvním zápase sovětský tým hrál bez branek s hosty. Ve zápase se Argentiny v 7. minutě otevřely Igor Dobrovolsky a 22. Mikhailichenko zdvojnásobil vedení. Čtvrtku hodiny před koncem hry Alfaro hrál jeden míč, ale jižní Američané nedosáhli více. Na posledním setkání proti Američanům Mikhailichenko a zdvojnásobil. Za prvé otevřel skóre v prvních deseti minutách a v 48. minutě nastavil skóre 4-0 na výsledek. Nicméně, takové přesvědčivé vítězství nemohlo být vyhrál, před koncem setkání Američané vyhrál dva cíle. Ale SSSR ještě zanechal skupinu z prvního místa.

Ve čtvrtém finále byl australský tým porazen 3: 0. A opět se Dobrovolsky vyznamenal, když uvědomil dva tresty a Mikhailichenko. Semifinále proti Italům nebylo snadné. Účet byl otevřen až v 50. minutě, a to Wirdis. Dobrovolsky se podařilo vracet míč zpět 10 minut před koncem normálního času a přesunul zápas na čas. Za úspěšné sovětské fotbalové hráče začala další půlhodina - již v 92. minutě Narbekovas vedl tým dopředu a na 106. místě Mikhailichenko dosáhl skóre 3: 1. Po pár minutách však Karnneval hrál jeden míč a konečný výsledek 3: 2 ve prospěch SSSR.

V rozhodujícím zápase se brazilští hráči postavili proti sovětským hráčům a v prvním poločase museli znovu získat po Romarově brance. Ve středu druhého Dobrovolsky se skóre vyrovnalo. Rozhodujícím cílem v prodloužení byl Yury Savichev. Mykhaylichenko zaznamenal v turnaji 5 gólů.

Osobní život

Alexey Mikhaylichenko se setkal s jeho budoucím manželem v jeho mládí. Rodina fotbalového hráče byla založena od svazku s Innou, se kterou se setkal, když jí bylo 13 let. Po 6 letech se oficiálně oženili. O rok později se narodilo jejich první dítě, Aleksey. Můj syn hrál fotbal současně, ale nakonec se rozhodl zvolit si jinou cestu pro sebe. V roce 2004 měl Mikhailichenko druhé dítě - byl jmenován Matvey.

Alexey Mikhailichenko rodina

Během svého života sportovec získal nejen sportovní poháry a medaile. Alexej Mikhailichenko má vládní ocenění. Od roku 2004 do roku 2016 získal tři stupně ukrajinského řádu za zásluhy a v roce 1989 - řád přátelství národů.

Na koučinkovém stanovišti

V roce 2012, Mikhailichenko - trenér Dynamo FC (Kyjev). Na počátku pomáhal Oleg Blokhin, a poté byl jmenován sportovním ředitelem. S mládežnickým týmem Ukrajiny získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. Ve finále nebylo možné porazit pouze holandský národní tým.

Alexej Michajlichenko uděluje ocenění

V roce 2008 se stal mentorem národního týmu. Debut byl přátelský zápas s Kyprem, který skončil v remíze - 1: 1. Mikhailichenko se musel kvalifikovat do mistrovství světa. Tým začal s těžkým vítězstvím nad Běloruskem, Shevchenko vstřelil jediný gól z pokutového bodu. Pak přišel jistější vítězství nad Kazachstánem (3: 1) a bezúspěšnou remízu s Chorvatky. Na jaře roku 2009 došlo k porážce ve Wembley z angličtiny 1: 2 a vítězné hráčky zaznamenaly vítězný gól 5 minut před koncem setkání. V červnu nemohli Ukrajinci udržet vítězné skóre v hře proti Chorvatům - 2: 2.

Mezi ztroskotání výběru - nulování v Minsku. V předposledním kole tým Mikhailichenko dosáhl historického vítězství nad domácím Angličanem, jediným gólem, který Nazarenko v prvním poločase skóroval. Nicméně pro Brity byly tyto ztráty podílu jediné, s jistotou na prvním místě a Ukrajinci šli do play-off.

Trenér FC Dynamo Kyjev

Soupeři dostali Řekové. Zápas v Aténách skončil bez branek a ve zpětném zápase Salpingidis vstřelil jediný gól uprostřed první poloviny. Pro Mikhailichenka byl tento zápas poslední ve funkci trenéra. Nyní pracuje v systému Dynamo Kyiv.