"Pan Biatlon" z SSSR Alexander Tikhonov

29. 5. 2019

Během let Sovětského svazu byl biatlonový tým země jedním z nejsilnějších na světě. Tým mužů se během čtyř bílých olympijských her v řadě nezměnil, začínal s Grenoble a skončil vítězstvím v Lake Placid. Vždy se jednalo o Alexandera Tihonova, biathletele od Boha, patnáctikrát šampióna SSSR, vítěze Světového poháru.

První kroky

Otec Alexandra Tikhonova byl učitelem tělesné výchovy na místní škole a jeho matka pracovala jako účetní a jejich společným koníčkem bylo lyžování. S takovými rodiči prostě nemohl zůstat mimo sport. Alexander provedl své první jisté kroky na zimních svazích pod vedením Olega Gorokhova.

Když přišli vážné úspěchy, byl pozván do národního týmu SSSR, kde se cvičil s Jevgenijem Glinskym. "Kmotr", díky kterému Alexander Tikhonov dobyl světové vrcholy, se stal známým jmenovcem - bienálem Privalova.

Alexander Tikhonov

Olympijský vítěz Alexander Tikhonov

V roce 1968 se na X Winter zúčastnil mladý slibný atlet Olympijské hry ve francouzském grenoble. A od prvního pokusu získal stříbrnou medaili v individuálním 20 km závodě, což umožnilo dvěma trestům. V této disciplíně ztratil pouze na norského Magnara Solberga, který se dokázal bezchybně natáčet.

Debutní olympiáda byla pro Alexandera šťastná - hlavní úspěch ho čekal v relé 4 x 7,5 km. "Zaboyschikom" v první fázi, který velkou výhodu pro sovětský tým, byl on. Národní tým SSSR získal nejvyšší standard a porazil Norové o téměř 2 minuty. Třetím byl Švéd, který ukázal nejlepší střelec mezi 14 zeměmi.

Alexandr Tikhonov biathlete

"Drahé" zlato

Pravděpodobně nejpamátnější pro Alexandera Ivanoviče bylo vítězství v roce 1972 na zimních olympijských hrách XI v japonském Sapporu. Opět, rozhodnutím trenéra, jel na výchozí bod, zamířil na štafetu a opustil soupeře daleko za sebou. Ale pak se nepředvídatelné stalo - jeho lyže se rozbilo a po trase nebyl žádný člen národního týmu, který by nahradil vybavení. Nemůžete se dostat daleko na jedno lyže a pronásledovatelé začali předjíždět Tikhonova. Někdo jiný mohl zastavit boj, ale olympijský vítěz pokračoval ve svém lyžování téměř kilometr.

Heroické úsilí sovětského biathletetu si všiml německý atlet Dieter Speer z národního týmu NDR, který se v té době zahříval před svou třetí etapou. Udělal své vlastní lyže, které se bohužel nehodilo kvůli velikosti vázání. Okamžitě s nezbytným inventářem přišel náhradní sportovec ze sovětského národního týmu a Alexander Tikhonov dokázal dohonit peloton a skončil devátým. Spoluhráči byli ohromeni jeho odhodláním a podporovali vůli vyhrát, vyhrávat tak drahé "zlato".

Alexander Tikhonov: Biathlon - jeho život

Během své dlouhé kariéry získal atleta řadu ocenění: jedenáctkrát se stal mistrem světa, dvakrát se vyšplhal na druhý krok na pódiu a zároveň získal bronzovou medaili. Jeho hlavní disciplínou byl individuální závod na 20 km, který se často nazývá "královským". Dvacetkrát se Alexander Ivanovič stal vítězem mistrovství světa v 10 km sprinte, což dokazuje, že je nejrychlejším biathleterem planety.

A samozřejmě byl prostě nepostradatelný v soutěžích s relé: díky své účasti získal sovětský tým šestkrát mistrovství světa, získal stříbrnou medaili dvakrát a jednu - bronzovou. V roce 1976 byla zlatá prasátka SSSR doplněna o nejvyšší medaili na XII. Olympijských zimních hrách v rakouském Innsbrucku. Tentokrát Alexander Tikhonov běžel na poslední fázi a díky koordinované práci týmu byl před svými nejbližšími pronásledovateli téměř 4 minuty!

V roce 1977 mu světová komunita udělila titul "pan Biatlon".

Za čtvrté zlato jsem musel odletět do zámoří do amerického Lake Placid. Tentokrát šampión byl standardním nositelem národního týmu. XIII zimní olympijské hry měly štěstí pro sovětské biathlety - na obou stranách týmu SSSR stáli na stupních vítězů sportovci NDR a FRG.

V roce 1980 se Alexander Tikhonov rozhodl ukončit svou světlou kariéru jako aktivní sportovec a začal koučovat. Jeho záznamy o počtu nejlepších ocenění na olympijských hrách a Světovém šampionátu biatlonu trvaly 22 let.

Trenér, podnikatel a prezident RRF

Po nějakou dobu Alexander Ivanovich vedl tým mládežnického biatlonu SSSR. Během kolapsu Sovětského svazu, stejně jako mnoho lidí na venkově, zkoušel ruku v podnikání.

V roce 1996 vedl slavný sportovec ruskou biatlonovou unii. Jako prezident RRF pracoval do roku 2008. V současné době slavný olympijský vítěz nadále sleduje zprávy o sportu a udržuje svůj blog na svých osobních stránkách.

Stejně jako Alexandr Tikhonov, u něhož se biatlon stal začátkem života, společně s strojírenským závodem Izhevsk pracoval na zlepšování ručních zbraní. Na jeho účtu 8 certifikátů o autorských právech.

Pro své sportovní služby získala Mezinárodní federace biatlonu Alexander Ivanovič titul "Nejlepší biathletet dvacátého století".