Ruský biathletek Ivan Tcherezov: biografie, sportovní kariéra a osobní život

14. 6. 2019

Ivan Tcherezov, jehož biografie je uvedena v našem článku, je známý ruský biathletec. Během své sportovní kariéry se dvakrát stal olympijským medailistou a třikrát mistrem světa v relé. Kromě toho měl na svém účtu 20 osobních pódií, z toho 7 na nejvyšším stupni podstavce.

Dětství

Cherezov Ivan Jurevič byl narozen v listopadu 1980 v hlavním městě Udmurtie - Izhevsk. Mezi jeho vrstevníky nevystupoval zvlášť, dokud ve věku 9 let neočekávaně hledal firmu s přítelem na část biatlonu, kterou vedl v té době Vladimír Ignatievič Novikov. Od té doby se lyže a pušky staly nepostradatelnými atributy v životě pro talentovaného chlapce.

Ivan Tcherezov

První sportovní úspěch

Po šesti letech tvrdého tréninku získali první tituly v biatlonu Ivan Cherezov. Ve věku 15 let vyhrál šampionát na republikánském šampionátu. V roce 2001 se Tcherezov jako student na Akademii práva v Nižním Novgorodu zúčastnil zimní Universiade v Zakopane v Polsku. Zde v závodě 4 x 7,5 km získal stříbrnou medaili v ruském týmu.

O dva roky později, na Universiade v italském Tarvisiu, Ivan a jeho krajané ve stejné disciplíně nezanechávají žádné šance svým soupeřům a sebejistě obsadí první místo. Takové ukazatele, stejně jako úspěšná vystoupení na IBU, vedou k tomu, že začínají dovolit Tcherezovovi trénovat s hlavním ruským týmem a brzy debutoval na etapách Světového poháru.

Profesní kariéra

23-letý Ivan Tcherezov debutoval na Světovém poháru ve finštině Kontiolahti v prosinci 2003. Ve šprintském závodě se mladý ruský, po 22. místě, dostal do bodové zóny od prvního pokusu. V úsilí zvýšil svůj výkon a vstoupil do vrcholu dvaceti. Nicméně, po katastrofickém 67. místě v šprinte v další fázi této sezóny, nebyl již prohlášen do závodu.

Následující rok začal Ivan Tcherezov vykazovat ještě působivější výsledky. Nejprve obsadil čtvrté místo v individuálním závodě v Holmenkollenu a v další etapě v Ostersund poprvé vyskočil na pódium poté, co získal třetí místo v masovém startu.

Ivan Tcherezov Biatlon

Začátek této sezóny je Ivan Tcherezov biathletem, který vždy stojí za ruský štafetový tým. S ním získává bronz v Ostersund, stříbro - v Chizanu a poprvé vyhrává na mistrovství světa v jeho rodném Khanty-Mansiysku.

V sezóně 2005/06 opět přináší mnoho příjemných okamžiků ruskému biathleteru. Vedle třetího místa v závodě v Ostersundu, jako součásti štafetového týmu, se třikrát stane stříbrnou medaili. Kromě toho, na prvních olympijských hrách v Turíně, Tcherezov, spolu s Chepikovem, Rostovtsevem a Kruglovem, ztratili pouze hvězdnému týmu německého národního týmu a získali stříbrnou medaili.

Tým "hvězd"

Sezóna 2006/07 byla vynikající jak pro Ivana, tak pro celý ruský štafetový tým. V šesti závodech se národní tým nikdy nezapadl pod druhé místo. Tcherezov stanovil národní rekord pro přesnost střelby - 93,1%, a také poprvé v individuální disciplíně - stal se tím nejlepším v masovém startu v Chanty-Mansijsku. Kromě toho se opět stal mistrem světa v relé.

Po dvou letech úspěšných projevů Ivan Tcherezov znovu donutil světové odborníky, aby o sobě hovořili v sezóně 2009/10. Od prvních etap Světového poháru vedl vážný boj za hlavní cenu turnaje - Křišťálový glóbus. Na účet ruského biathleteho bylo čtyři vítězství v jednotlivých disciplínách a jedno v relé a také třikrát vstoupil do tří nejlepších závodníků závodů. V důsledku toho byl Ivan Tcherezov třetí se 782 body, jen za norským Emilem Heglem Svendsenem a Rakouskem Christoph Zumann.

Ivan Tcherezov biathleter

Na olympijských hrách v roce 2010 ve Vancouveru získal v rámci relayového týmu bronzovou medaili. Po další úspěšné sezóně 2010/11, která vyústila v tom, že Tcherezov získal páté místo ve světovém žebříčku, došlo k nehodě, která drasticky změnila jeho další život.

Kariérový konec

V roce 2011 měl ruský letní šampionát s Ivanem Cherezovem velký problém. Při vysokých rychlostech jeho hůl padla mezi válečkovi, což je důvod, proč padl. Jako výsledek - zlomený kotník a dislokace chodidla. I přes úspěšnou operaci musel sezóna 201/12 Cherezov chybět.

Životopis Ivan Ivan

Po jednoroční přestávce se biathletec začal úspěšně věnovat ve stadiích poháru IBU a v ruském domácím šampionátu. Několikrát zkusil svou ruku na etapách Světového poháru, ale výsledky Ivana Tcherezova byly velmi nízké. Navzdory veškerému úsilí vyznamenaného biathletec vrátit se do své předchozí podoby se trenérský tým ruského týmu rozhodl, že ho nezahrnuje do sestavy a připravuje se na domácí olympijské hry v Soči. V roce 2016 oznámil Ivan Tcherezov konec své sportovní kariéry.

Život po sportu

V roce 2016 se ruští biatlonoví fanoušci zajímali o otázku: co dělá Ivan Tcherezov poté, co opustil sport? Jak se ukázalo, ve spolupráci s domácí značkou Izhmash vyvíjí nejnovější typy zbraní pro biatlon, rozšiřuje své sortimenty a vytváří úzké vazby mezi výrobci zařízení a sportovními federacemi.