Jurij Borzákovský: životopis, fotky a zajímavosti

27. 3. 2020

Běžeři z Keni, Etiopie a severní Afriky pevně zaujímají nejvyšší pozice ve středním běhu. Zřídka každý Evropan je schopen proniknout alespoň deset nejlepších běžců na světě. Významnější jsou úspěchy sportovce Yury Borzakovského, evropského šampiona, olympijského vítězství a opakovaného vítězství v mistrovství světa. Fanoušci však ocenili sportovce za některé ceny: každý závod s jeho účastí se stal skutečným thrillerem, ve kterém byl konečný výsledek vždy odložen na poslední sekundy.

Mistr jerk

Nezkušení fanoušci věří, že v běžících disciplínách všechno závisí pouze na fyzickém stavu sportovce a že každá rasa je pouze rychlostní soutěží. Je to taktický boj mezi sportovci, který zaujímá důležité místo v soutěži ve středním běhu. V tomto ohledu byl bezkonkurenčním pánem a skutečným velmistrem z atletiky Yuri Borzakovskiy.

Sportovec, který úspěšně vedl dlouhou sprintovou vzdálenost, měl velkou výbušnou rychlost. Yuri Borzakovskiy Nechtěli se zapojit do boje v hlavní skupině soupeřů na dálku, rodák z moskevského regionu upřednostňoval, aby klidně běžel 500 metrů za každým, a pak, překonával poslední turn, otočil se svou vynikající rychlostí a vykročil za odvrácenými konkurenty.

Takto získal Jurij Borzakovskij na olympijských hrách v Aténách 2004 jasné vítězství a stejným způsobem získal všechny své ceny. Spolu se svým mentorem pečlivě prozkoumal možnosti svých budoucích soupeřů a velmi přesně určil tempo jeho běhu a rozhodující okamžik posledního úderu.

Od fotbalu až po atletiku

Yury Borzakovský se narodil v Moskvě v roce 1981 v městečku Kratovo. Jeho rodiče jsou obyčejní lidé. Maminka pracovala jako opatrovník a její otec otočil volant na odpadkové auto. Jura byl pojmenován podle Gagarina, od jeho narození den kosmonautiky.

Aktivní, energický chlapec nemohl sedět, miloval hrát fotbal a neustále zmizel ve dvoře. Jurij Borzakovský, jehož biografie mohla být vytvořena jinak, se dostala do atletiky téměř náhodou. Když dorazil na stadion, uviděl skupinu chlapců, kteří hráli fotbal, a když se k nim připojil, přihlásil se ke společnosti. Jurij navštěvoval tréninky s potěšením, postupoval neuvěřitelně rychle a ve věku dvanácti dokonce získal přezdívku Kenyan. Borzakovský Yuri

Mimochodem, to byli keňští běžci, kteří byli dětskými idoly chlapa, obdivoval jejich neuvěřitelné fyzické vlastnosti a věděl, že jsou úspěchy nejlepších sportovců.

Vyhledejte sami sebe

Fantastické fyzické údaje umožnily Yurimu vyzkoušet si svou ruku na poměrně širokém okruhu běžeckých disciplín. Z přírody dobré srdce dokonale dodalo kyslíku do těla a poskytovalo vytrvalost. Běžec byl výborně vyvíjen fyzicky: téměř 50% hmoty nohou měl čistý sval. Yuri Borzakovsky biografie

Díky vynikající rychlosti běžel perfektně na dlouhé sprintové vzdálenosti a dokonce se zúčastnil závodů v závodě 200 m. Přesto prošel různými možnostmi, Jurij Borzákovský se zastavil ve středních vzdálenostech. Vysokorychlostní vytrvalost, spojená s vynikajícím tréninkem, mu umožnila nejlépe dokázat v závodě 800, 1000 a 1500 m.

Juniorové využívá

Ve vzdálenosti 800 metrů získal Yury Borzakovský své první vážné mezinárodní ocenění. Pomohl mu v této rodné zdi. Na Světových hrách mládí, které se konalo v Moskvě v roce 1998, získal zlaté ocenění ve vzdálenosti 800 m a také přidal stříbrnou medaili ve vzdálenosti 1500 m.

Na domácí scéně byl také Jurij Borzakovský nezastavitelný. Stal se šampiónem země mezi mladými muži ve vzdálenosti 1500 m a získal juniorský turnaj, který se zúčastnil závodu na 400 m. Yuri Borzakovskiy šampion Nicméně bylo už jasné, že nejsvětlejší vyhlídky pro něj byly otevřeny přesně na osmi metrech.

Lezení hvězdy atletiky

Rozkvěty zůstávajících, tedy specialistů na běh na střední vzdálenosti, přicházejí s věkem, neboť tito velmistři získají zvládnutí atletiky se zkušenostmi. Nicméně, Jurij Borzákovský, sportovec s vynikající postavou a vynikající inteligencí, začal vyhrát docela brzy. Ve věku 18 let se stal vítězem v šampionátu dospělých v Rusku, poté ve stejném roce vyhrál mistrovství Evropy mezi juniory.

O rok později se Jurij Borzakovský dostal na vážnou mezinárodní úroveň a vyhrál zlato na evropském šampionátu indoor. Poté, co v létě obnovil své osobní úspěchy, získal vítěznou vstupenku do své první olympiády, která se konala v Sydney v roce 2000.

V těch letech se zdálo, že hegemonie afrických sportovců ve středním běhu byla navždy založena. Od doby legendárního Bolotnikova a Kutse neměli evropští zotročující prakticky žádné úspěchy na vážné úrovni. Nicméně, Jurij Borzakovskij se postupně stal nejreálnější hvězdou kontinentu v atletice. Po včerejším mladším ve věku 19 let se podařilo dostat se do finále olympijských her v Sydney, soutěžit za stejných podmínek s nejlepšími a začali mluvit o něm jako o možném vítěze dalších zápasů v Aténách.

Hlavní výherní kariéra

Pre-olympijské sezóny Jurij Borzákovský získal dynamiku a trvale vyhrál ve významných turnajích. V roce 2003 debutoval na mistrovství světa, kde se zastavil o krok daleko od zlata. Je pozoruhodné, že mnozí odborníci neříkali, že vyhrál africký bežec, ale že Borzakovský ztratil hodně zasloužené zlato.

Na olympijských hrách v Aténách byl již považován za jednoho z hlavních kandidátů na vítězství, navzdory přítomnosti takových gigantů jako Wilson Kipketer, Mbulaeni Mulaudzi.

800m finále bylo jedním z nejpozoruhodnějších televizních vysílání Aténských her. Yury Borzakovskiy si vybral svou oblíbenou taktiku a udržel si většinu vzdálenosti za zády hlavních konkurentů. V určitém okamžiku se však zdálo, že sportovec je příliš pozdě na to, aby udělal poslední výstřel. 50 m do cíle, byl beznadějně za konkurencí, ale Yuri se vrhl jako vítr a doslova půl metru před slavnými rivaly na cílové čáře.

Život po olympijském vítězství

Vítězný v hrách v Aténách, Jurij Borzákovský pevně vstoupil do elitní atletiky a získal skutečně hvězdný status. Nicméně, pracující sportovec se nezpomaloval a stále pracoval tvrdě na tréninku, aby dosáhl nových vítězství. V roce 2005 se stal druhým na mistrovství světa, o dva roky později získal bronzovou medaili a ztrácel své soupeře v pomalém taktickém finále.

Několik měsíců před olympijskými hrami v Pekingu v roce 2008 Jurij Borzákovský (800 metrů běží) ukázal svůj druhý výsledek na komerčním turnaji. Byl to skvělý hráč a byl považován za jednoho z uchazečů o vítězství, ale v čínském hlavním městě ho čeká neúspěch. Poté, co obtížně překonali kvalifikaci, v semifinálovém závodě Yuri ukázal pouze třetí výsledek a dokonce ani nedosáhl finále. Yuri Borzakovskiy jogging 800 m On sám vysvětlil svou porážku neúspěšnou aklimatizaci a špatnou kalkulaci při přípravě na olympijské hry.

Po fiasku v Číně Yuri Borzakovskiy hrál na nejvyšší úrovni již několik let. V roce 2011 se mu podařilo získat bronzovou medaili na mistrovství světa, i přes to, že v té době vyrostla generace talentovaných a hladových, aby vyhrál atletů.

Vynikající sportovec dokončil svou aktivní kariéru v roce 2014, ale nerozloučil se sporty, protože o rok později trénoval.

Yuri Borzakovskiy a jeho rodina

Olympijský vítěz Atény se setkal s manželkou Irinou v mateřské škole. Když se setkala za patnáct let, rozhodli se, že se nebudou rozloučit a že se oženili v poměrně mladém věku. Mimochodem, jeho snoubenka se také dříve zabývala atletikou. Yuri Borzakovskiy a jeho rodina Od té doby měli dva syny, z nichž nejstarší je také zapojen do atletiky a již vyhrál juniorské turnaje.