Anzor Boltukaev: obtížná cesta bojovníka

22. 3. 2019

Dnes je Anzor Boltukaev, jehož výška a hmotnost mu umožňuje hrát v kategorii těžké váhy, považován za jednoho z nejvíce tvrdohlavých a trvalých zápasníků na světě. Kvůli obrovské konkurenci v ruském týmu se zřídkakdy zúčastnil hlavních světových turnajů, ale v posledních letech začal vykazovat vynikající výsledky a podařilo se mu vybojovat bronzové medaile na mistrovství světa.

Dlouhý start

Anzor Adamovič Boltukayev se narodil v roce 1986 v Grozném. Jeho dětství se shodovalo s těžkými časy v dějinách republiky, ale dokázal zachovat důstojnost a zdravý rozum. Stejně jako u většiny chlapců severokaukazského, zápas byl pro něho sportovní číslo jedna.

Anzor Boltukaev se po dlouhou dobu houpal, nebyl mezi jeho vrstevníky zvlášť. Tradičně silní juniori ze Severní Osetie a Dagestánu zastínili čečenský teenager a předvídatelně hráli hlavní ceny a medaile všech ruských turnajů. Například na mistrovství světa juniorů v roce 2006 Anzor získal pouze šesté místo, čímž vyvolal pochybnosti o svých vyhlídkách. O dva roky později strávil vynikající segment a získal bronzovou medaili národního mistrovství. anzor boltukaev

Ale tehdy čečenský stíhač po mnoho let šel do stínu nejlepších ruských stíhaček. Soutěž o váhu 97 kg v těch letech byla prostě šílená. Na koberci svítily takové mistry jako Gatsalov, Gadisov. Anzor se nepodařilo v boji proti těmto "monstrám" a byl spokojen s domácími turnaji Kadyrov Grand Prix.

Návrat

Všichni začali zapomínat na existenci čečenského zápasníka, který se v roce 2008 bavil na národním šampionátu, ale nechtěl se vzdát a tvrdošíjně k úspěchu. Do roku 2013 zaznamenal skvělou podobu a získal okouzlující výkon v národním šampionátu. Na turnaji Anzor Adamovič Boltukayev vzdorně bojoval a po příjezdu se konal recepce bez strachu z rizika.

Výsledkem tohoto boje byly zlaté medaile šampionátu Ruska. Na cestě k nim Anzor porazil své hlavní soupeře, Gatsalova a Gadisova, a on se s nimi vypořádal, a to jak na lopatkách, tak i bez ohledu na úctu k světovým hvězdám. Anzor Adamovič Boltukayev

Toto vítězství bylo zvláště důležité, protože šampion země měl příležitost reprezentovat zemi na MS v Maďarsku v roce 2013. Bohužel pro jeho fanoušky dostal Anzor Boltukayev během turnaje nepríjemné zranění. Protahování mu neumožnilo jednat v plné síle, ale ani se zraněním nezůstával bez ocenění a získal bronzovou medaili.

Druhý pokus

Sport je často nespravedlivý. Nejhorší, obratnější a neštandardní zápasníci, kteří se pokoušejí provést krásnější techniky a pracovat velkolepě, jsou v největší míře náchylní k zraněním a vyvrtání, protože působí ostře, v důsledku čehož jejich svaly a vazy nevydržují přetížení. Stejný osud sledoval i Anzor Boltukaev, který kvůli zraněním téměř dva roky upustil z velkého sportu v hlavní roli svého života.

Další období činnosti vynikajícího, ale nestabilního zápasníka přišlo v roce 2016. Začal tím, že získal prestižní Grand Prix agresivním a dominantním způsobem. Ivan Yarygin.Anzor Boltukayev freestyle zápas Na cestě k vítězství Anzor rozebral dva americké zápasníky, kteří vlastnili tituly olympijských a světových šampionů. Ohromení Warnerem a Snyderem sledovali pouze tehdy, když čečenský sportovec praktikoval celou řadu technik volného závodu.

Poté byl Anzor Boltukayev považován za hlavní favorit mistrovství Evropy v roce 2016. Zde se srazil v bitvě o zlato s ukrajinským zápasníkem Valerym Andreytejv, na jehož účet byla olympijská medaile. V tvrdě bojujícím boji Anzor byl silnější a poprvé ve své kariéře vyhrál kontinentální titul.

Pokus o olympijské hry

Vítězství v Mistrovství Evropy v roce 2016 bylo vítaným, nikoliv však hlavním cílem Anzoru. Složení ruského národního týmu pro účast v hrách v Riu bylo určeno výsledky národního mistrovství. Bylo nutné vyhrát šampionát Ruska, který Chechen chlápek předvedl skvěle. Anzor Boltyukayev výška

Ve finále na chvíli rozdrtil legendární Khadzhimurat Gatsalov, na jehož účet byl celý fanoušek vítězství na mistrovství světa, stejně jako titul olympijského šampiona. Takže Anzor Boltukayev poprvé ve své kariéře získal právo účastnit se olympijských her.

Zde však nebyl příliš šťastný. Již v raných etapách turnaje musel bojovat s Valery Andreysevovou. Ukrajinský sportovec si vzpomněl na porážku z Anzoru v finále mistrovství Evropy a podařilo se mu pomstít na ten olympijský večer.

V roce 2017 reprezentoval Boltukayev ruský tým na Mistrovství Evropy v Srbsku. Ve finále byl opět překonán zraněním a velmi vážným zraněním - meniskus. Nicméně, odvážný chlap se nevzdával a bojoval do posledního, stále ztrácí Rize Yıldırım.