Tagir Khaybulaev: olympijský šampion judo

26. 2. 2019

Před olympijskými hrami v Londýně v roce 2012 byl ruský tým džudů veden tureckým trenérem Enzo Gambou, díky němuž sportovci postupovali dobře a hráli dobře v hlavním čtyřletém turnaji. Jeden z olympijských vítězů Gamba se stal Tagirem Khaibulaevem, jedná se v kategorii do 100 kg. Dagestan neomezuje rozvoj sportu, úspěšně obhájil svůj právnický stupeň a je zařazen jako policista.

První kroky

Biografie Tagira Khaibulaje až do určitého bodu se nijak nelišila od biografií tisíců kavkazských chlapců. Narodil se v Dagestanu Kizilyurt v roce 1984 v rodině Avars. Tagir Khaybulaev

Freestyle wrestling je považován za hlavní sport na severním Kavkaze a Tagir nebyl výjimkou mezi svými vrstevníky, kteří strávili volný čas na zápasových rohožkách. Do šesti let se zapojil do sportu a intenzivně se cvičil, dokud se v roce 1995 přestěhovali do Samary celou rodinu Haybulaevových.

V novém městě má Tagir nové hobby. V Samarě se dozvěděl o existenci judo a rozhodl se změnit svou zápasovou specializaci.

Dagestan se zapojil do klubu "Dynamo" města Samara, prvním mentorem tohoto chlapce byl Vyacheslav Arkhipov.

Vyrůstá sportovec

Jako teenager, Tagir Khaibulaev, džudo, pro které byl smysl života, čelí těžkým zkouškám v životě. V jednom z turnajů vážně zranil nohu a jeho další kariéra byla ohrožena. Všichni místní lékaři kategoricky uvedli, že by se měl vyhnout stresům na noze a přestat trénovat. Životopis Tagir Khaybulaeva

Jeho otec tento závěr nepřijal a začal nosit svého syna na evropských klinikách. V Německu byla provedena operace a po nějaké době se Tagír Khaibulaw zotavil a pokračoval v kurzech judo.

Úspěchy Khabira na juniorské úrovni nebyly příliš významné, na mezinárodních turnajích byl zaznamenán pouze s bronzem na mistrovství Evropy. Je pravda, že uvnitř země se dvakrát stal šampionem ve věkové kategorii až 23 let.

První vítězství

Pokud jde o úroveň pro dospělé, Tagír Khaibulajev začal tvrdě pracovat, aby dosáhl svého snu - účast na olympijských hrách, který se měl konat v roce 2008 v Pekingu. Nicméně, on nepodařilo projít národním výběrem a byl velmi znepokojen. Dokonce si myslel, že sport dokončí, ale díky pomoci jeho příbuzných se Tagirovi podařilo sebrat a pokračovat v práci. První velké vítězství mu přišlo v roce 2009. Šel na mistrovství Evropy v Tbilisi ve stavu "tmavého koně", nikdo vážně nepočítá s trochu známým džudistou, ale v kategorii do 100 kg byl nezastavitelný a získal konečné vítězství a stal se šampiónem kontinentu.

O několik let později byl již považován za jednoho z favoritů na mistrovství světa v judo v Paříži a potvrdil jeho status a dosáhl finále. Zde na něj čeká mistr světa 2009 Maxim Rakov z Kazachstánu. Všichni čekali na tvrdohlavý boj, ale Yagir Khaybulaev měl krásné a bleskové přijetí a získal jasné vítězství - ippon.

Olympijské hry v roce 2012

Olympijské hry V roce 2012 se stal hlavním turnajem v životě sportovce Dagestan. Do Londýna přišel výhradně k vítězství a začal to dokázat již v počátečních fázích, vyhrál sebejisté vítězství.

Ale už ve čtvrtfinále Khabir Khaybulaev čelil vážnému odporu tváří v tvář českému Lukášovi Krpálekovi. Strávil několik úspěšných recepcí a ujal se vedení. Tagir sám se nedokázal dostat k jeho soupeři, ale v určitém okamžiku se ukázal být rychlejší než Lukaš a vyrazil přes obří na tatami, když zvítězil v půvabném vítězství. Tagir Khaibulaev džudo

Nejvážnějším protivníkem pro Avar byl Dmitrij Peters, který stojí za Německo. Semifinální zápas byl velmi viskózní a těžký. Obrovský Němec nebezpečně vytlačil Dagestani do mrtvých objetí, ale pak Khaibulajev zahřál a uchopil iniciativu. Hlavní a extra čas skončili marně a osudu zápasu určili soudci, kteří nazvali vítěze ruského sportovce.

Ve finále čeká Tagir olympijský vítěz 2008 Naidan Tuvshinvayar, ale Dagestani překvapivě snadno zvládl impozantní stíhačku, zaklepal ho přes lopatky a získal jasné vítězství.

Na olympijských hrách v Riu, již v postavení olympijského vítěze Tagira Haibulava hrál špatně, a přišel o Azerbajdžanského sportovce v prvním kole turnaje.

Nyní se jmenoval bojovník a přemýšlel o svých budoucích vyhlídkách v životě.