Biatlon: historie a vývoj. Ruská federace biatlonů

Tento sport je dnes považován za jeden z nejstarších. Jeho původ se vrací do života primitivních lidí. Historie biatlonu začíná ve dnech, kdy obyvatelé severních oblastí Země šli lovit. To potvrzují výkresy nalezené v Norsku, vyrobené na skalách před pěti tisíci lety.

Historie biatlonu je následující: tito starí lidé na lyžích, lov s pomocí primitivních zbraní se stali předky tohoto sportu.

Bylo také možné najít potvrzení v Asii, kde starí obyvatelé zobrazovali létající koně na skalách lovců. Používali je, když bylo potřeba v zimě zasněžovat nějaké divoké zvíře. To vše je jasným důkazem toho, že natáčení a lyžování byly nezbytnými podmínkami přežití pro mnoho severních národů. Toto je původ biatlonu.

Ale v té době nikdo netušil, že by to mohlo být sportovní vášeň. Byla to nezbytná dovednost, bez níž nebylo možné krmení.

První biatlonová soutěž

Ruská federace biatlonů

A nyní se v roce 1767 uskutečnila první soutěž v historii biatlonu. Byly organizovány norskou a švédskou pohraniční stráží. Lyžaři museli sestoupit ze svahu průměrné strmosti, na konci čehož bylo nutné dostat z pistole do cíle, který byl vzdálen od čtyřiadvaceti až padesáti kroků od střelce.

Stojí za zmínku, že ačkoli se biatlon objevil před mnoha tisíci lety, až donedávna neměl široké rozložení. Začala se aktivně rozvíjet až na přelomu 19. a 20. století. Například v 19. století se stalo povinným cvičením pro norské vojáky. To se vysvětluje skutečností, že sníh požadovaný pro tyto soutěže ve většině zemí není příliš dlouhý.

Biathlon na olympiádě

Ruské biathletes

První velké soutěže v tomto sportu se okamžitě staly olympijské hry. V roce 1924 byl biatlon zařazen do programu první zimní olympiády, která se konala ve francouzském městě Chamonix.

Je pravda, že jméno bylo úplně jiné. Tento sport byl nazván soutěží vojenských hlídek (podle některých zdrojů - závod vojenských hlídek). Kromě toho se jednalo o demonstraci soutěž, ačkoli později účastníci získali olympijské medaile.

Na první olympiádě se konal pouze jeden závod, ve kterém se zúčastnilo 6 týmů (4 osoby). Jednalo se o týmy Itálie, Československa, Polska, Švýcarska, Francie a Finska. Poveternostní podmínky byly tak špatné, že týmy Itálie a Polska stáhly z dálky.

Přesněji všichni na střelnici byli Francouzi, kteří dovolili pouze dvě chyby. Ale to jim nepomohlo vyhrát. Přibližně 20 minut přišly o vítěze - švýcarské. Druhé místo získal finský tým.

Bělorusko zůstalo ve třídě následujících utkání ve stavu demonstrace a poté byl zcela vyloučen ze světového sportovního kalendáře kvůli populistickým pacifistickým postojům ve společnosti, spojeným s událostmi druhé světové války.

Narození moderního biatlonu

Biatlon dnes

Historie biatlonu v podobě, jakou dnes všichni víme, začala v roce 1948, kdy se objevila Mezinárodní federace moderní pentathlon. V roce 1953 začala dohlížet na biatlon. O rok později ho Mezinárodní olympijský výbor oficiálně uznal za sport. A brzy byly schváleny pravidla pro mezinárodní soutěže.

V roce 1958 proběhly první velké mezinárodní starty tohoto sportu. Rakousko pořádá mistrovství světa. V jeho rámci proběhne individuální závod pro 20 km. V roce 1960 byl biatlon poprvé oficiálně zařazen do programu zimních olympijských her.

V roce 1960 byla na biatlonové olympiádě vyhrána jedna sada medailí. Jednalo se o individuální závod se samostatným začátkem. Do soutěže se zapojilo 30 sportovců zastupujících 9 zemí. Vítězství zvítězil švédský Klas Lestander, který nedovolil jediné chybě v dálce. Finn Antti Türväinen se dostal druhý na cílovou čáru, když jednou vynechal první dva řádky. Bronzová medaile u sovětského biathlete Alexandra Privalova, který na posledním stánku dovolil jen tři chyby. Současně připustil pouze krajanovi Vladimírovi Melaninovi, který ujel čtyřikrát a získal 4. místo a Francouz René Mercier, který byl nejrychlejší v dálce, ale udělal 15 chyb. Současně však dosáhl 22. místa.

Vývoj biatlonu

Biatlonové lyže

V roce 1965 federace stanovila pravidla pro mužský štafetový závod. Pak se objeví věková hranice. Sportovci mladší 21 let mají zakázáno jít dál.

O rok později se na mistrovství světa poprvé konal mužský štafetový závod. Zároveň změnila pravidla střelby. Tohle bylo možné udělat bez trestu jen po zasažení středu cíle. Pokud byla kulka ve vnějším poloměru, pak byla celková doba přidána 1 minuta a pokud byl výstřel zcela nepřesný, pak 2 minuty.

V roce 1968 bylo relé v programu zimních olympijských her. Vítězství v něm získaly sovětští sportovci - Alexander Tikhonov, Victor Mamatov, Nikolay Puzanov a Vladimir Gundartsev. Poté, co dovolil dvě chyby, obejdili týmy Norska a Švédska, které se staly druhým a třetím.

Postupně se objevily nové disciplíny, například sprint, který se od roku 1980 účastnil programu Olympiády.

Biatlon v Sovětském svazu

Vedoucí biatlonu

Biatlon v SSSR se začal pěstovat v 50. letech. V roce 1958 se poprvé utvořil mužský tým, který se zúčastnil mistrovství světa. Výběr na mistrovství světa se uskutečnil na domácích soutěžích.

Podle výsledků startů na území Sovětského svazu byli prvními domácími biathlety, kteří se zúčastnili mezinárodních soutěží, Alexander Gubin, Victor Butakov, Dmitrij Sokolov a Valentin Pshenitsyn. Trenér národního týmu byl jmenován Ivanem Gnezdilovem.

Na prvním mistrovství světa získal Butakov v individuálním závodě bronz, v neoficiální týmové soutěži obsadil SSSR druhé místo.

Ruská federace

Ruská federace biatlonů byla založena v roce 1992. V současné době jsou její zastoupení otevřeny v 49 regionech Ruska. Vzhledem k tomu, že tento typ sportu vyžaduje určité povětrnostní podmínky, není považován za nejrozšířenější. Současně aktivně získává popularitu mezi fanoušky, a to především kvůli fascinujícímu televiznímu vysílání.

Prvním prezidentem ruské biatlonové federace byl Jevgenij Novikov. V roce 1995 byl nahrazen legendárním čtyřminutovým olympijským vítězem Alexandrem Tikhonovem, který tento post zastával již více než deset let. V roce 2008 se stal místopředsedou miliardář Mikhail Prokhorov. Od roku 2014 je federací veden Alexander Kravtsov.

Světový pohár

Biatlon Records

Rok 1978 byl důležitým mezníkem ve vývoji biatlonu, když zbraně malého ráže nahradily zbraně velkého ráže. Ve stejném roce se světový pohár konal poprvé.

V prvních letech byly na programu pouze sprintové, individuální a reléové závody. V roce 1980 byla pravidla upravena zrušením dvouminutového trestu. Nyní nebyl skluzu na turnu tak fatální. Obecně platí, že biatlon se velmi liší od mnoha dalších sportů, a to proto, že se nebojí, aby se změnil na veřejnost. Rozvoj disciplíny je jen prospěšný.

Od roku 1980 jsou ženy zařazeny do programu mezinárodních soutěží.

Vliv Mezinárodní unie biatlonů

Oficiální oddělení biatlonu od federace moderního pentathlonu proběhlo až v roce 1992. Byla založena Mezinárodní unie pro biatlon, která dnes vedla k úspěchu a popularitě biatlonu.

V roce 1997 byly zařazeny nové disciplíny do programu Světového poháru. Jednalo se o závod a hromadný start (velkolepý a milovaný diváckou rasou).

Biatlon se dnes rozvíjí ve směru zvyšování počtu účastníků. Pořádal smíšené relé, juniorské světové a evropské mistrovství.

Výstroj

V biatlonu mají sportovci vždy volný styl. Délka biatlonových lyží závisí na výšce sportovce. Jejich maximální délka není omezena a nesmí být kratší než výška sportovce, z čehož se odečtou 4 centimetry. Jejich minimální šířka je 4 centimetry a celková hmotnost je asi 800 gramů.

Při fotografování použijte pušku, jejíž minimální hmotnost je 3,5 kilogramu. Při běhu je namontován na zadní straně. Současně platí zákaz samonabíjecích nebo automatických zbraní. Když sportovec dorazí na střelnici, vzdálenost k cílům je 50 metrů. Zajímavé je, že až do roku 1977 to bylo mnohem větší - asi 100 metrů. To vysvětluje tak velký počet chyb v té době.

Po každém zásahu je cíl uzavřen bílým ventilem. To umožňuje účastníkovi okamžitě vyhodnotit výsledek jeho výstřelu. V předchozích letech byly cíle různé. Mohlo to být rozštěpení na hitových deskách nebo balónech. Průměr každého terče je 115 milimetrů. Když je sportovec střílející při stojícím, započítává se do jakékoliv zóny kruhu a když leží, je to pouze v centrálním kruhu o průměru 45 milimetrů.

Ve všech závodech, s výjimkou relé, má účastník pouze pět záběrů. V případě chyby je povinen běžet co nejvíce penalizačních kol tak, jak jsou odhaleny cíle. Během relay má biathlete tři další kazety, z nichž každý je účtován samostatně. Pokud po použití všech dalších funkcí cíle dosud nedojde, účastník jede do kruhu trestů.

Ruský národní biatlonový tým

V uplynulých letech se v světových sportech těšily i ženy a mužské biatlonové týmy v Rusku. V celkové sezóně Světového poháru 2017/2018 jsou ruští biathlete na vedoucích pozicích. Například mezi muži v současnosti, čtvrtým místem Anton Shipulin, na druhém místě pouze Croati Jacob Fak, norský Johannes Be a francouzský Martin Fourcade.

V ženském týmu v této sezóně není situace tak dobrá. V první desítce světového žebříčku není jediný zástupce ruského národního týmu.

Během olympijských her se ruští biathlete nejen liší. Dvě zlaté medaile získal Sergej Chepikov, Evgeny Ustyugov Olga Zaitseva, Svetlana Ishmuratová, Olga Medvedtseva (Pyleva), Anfisa Reztsová a Anna Bogaliy-Titovecová.

Současně biatlonové záznamy patří i dalším sportovcům. Například dosažení počtu vítězství během jedné sezóny až donedávna patřilo k legendárnímu norskému Ole Einar Bjoerndalen. Ale v loňské sezoně byl překonán Francouzem Martinem Fourcadem, který se podařilo vyhrát 13 závodů během jedné sezóny.